TENIS STOŁOWY POKOJOWY – gra nie tylko dla fanów ping-ponga

Na początku lat 70. w Polaków wstąpił nowy duch. Po buncie robotników na Wybrzeżu w grudniu 1970 roku ze stanowiska I Sekretarza KC PZPR ustąpił Władysław Gomułka. Jego miejsce zajął Edward Gierek i rozpoczął się czas wzrostu materialnego i kulturalnego. Rozwijał się sport, także… tenis stołowy. Rosła liczba sekcji i zawodników. Karierę zaczynał wtedy m.in. legendarny Leszek Kucharski. Dyscyplina, która trafiła do Polski na początku wieku z Anglii przeżywała rozkwit.

I wtedy Chemiczna Spółdzielnia Pracy w Łukowie w województwie lubelskim zgodnie z zarządzeniem Komitetu Centralnego w Kielcach z 4 marca 1974 roku przystąpiła do produkcji zabawki: TENIS STOŁOWY POKOJOWY. Bardzo prawdopodobne, że to na niej karierę zaczynał najwybitniejszy polski tenisista Andrzej Grubba.

Chemiczna Spółdzielnia Pracy w Łukowie, choć przetrwała zmiany przełomu lat 80. i 90. nie dotrwała do dzisiaj. Szkoda, bo TENIS STOŁOWY POKOJOWY pokazał, że pracowali w niej ludzie, którzy w banalnie prosty, pomysłowy sposób mogą dać nie tylko miłośnikom ping-ponga godziny fascynującej zabawy.

TENIS STOŁOWY POKOJOWY bardzo ciężko jest dzisiaj znaleźć, szczególnie w oryginalnym pudełku. Bardzo rzadko pojawia się na aukcjach internetowych. Nie znaleźliśmy jej w żadnym polskim muzeum zabawek. Nie ma o niej też wzmianki (poza zdjęciami) na żadnej ze znanych nam stron internetowych poświęconych zabawkom z poprzedniej epoki.

TENIS STOŁOWY POKOJOWY  to jeden z przykładów gry opartej na bardzo prostych zasadach, wymagającej jednak zręczności i refleksu. Z powodzeniem może równać się z popularnymi wtedy piłkarzykami na sprężynkach, drewnianymi kliperami czy bilardem z grzybkiem.

W zestawie są: dwie pomarańczowe rakietki, piłeczka, plastikowa, okrągła, składana siatka i instrukcja. Złożenie siatki polega na połączeniu czterech elementów – jest dziecinnie proste. W dołączonej instrukcji (krótkiej, zwięzłej i dokładnej, co charakterystyczne dla zabawek z tamtych czasów) znaleźć można podział na dwa rodzaje gier.

Tekst oryginalny:

Gra I – Towarzyska

Przeznaczona jest  dla mniej zaawansowanych i może w niej brać udział 2-5 uczestników.

Gra II – Sportowa

Udział bierze dwóch zawodników.

Do tego uroczy opis gry:

Gra, którą oddajemy w Wasze ręce jest grą przygotowawczą i pomocniczą do gry w tenisa stołowego (ping-ponga). Jej wymiary i proste przepisy dają możliwość zastosowania w warunkach domowych.

Życzymy przyjemnej rozrywki.

W skrócie: pierwsza wersja gry polega na odbijaniu piłeczki przez siatkę o ściankę, a druga na meczu z przeciwnikiem na stole. Wyjaśniają to zresztą dobrze rysunki dołączone do instrukcji.

Za jakość tej gry niech świadczy fakt, że mecz, który rozegrałem z przyjacielem trwał ponad trzy godziny. I to w nocy.

Ciekawostki:

-ikona wśród twórców gier komputerowych Ralph Baer (autor m.in. Ponga) w latach 60. stworzył prototyp konsoli telewizyjnej, która mogła uruchomić kilka gier, w tym tenis stołowy,

-w pudełku do zakupionej gry znaleźliśmy ciekawy świstek. To dowód zakupu podkówek skórzanych z 1978 roku. Wyprodukowane przez Zakład Produkcji Obuwia w Radomiu Radoskór kosztowały 60 zł,

-po wewnętrznej stronie pudełka jest pieczątka: Pakowacz 22.

Dodatki:

-Polski Związek Tenisa Stołowego: http://www.pzts.pl

-Galeria Starych Zabawek: http://www.stare-zabawki.pl

-historia komputerowego ponga: http://www.pong-story.com

Reklama
Otagowane , ,

One thought on “TENIS STOŁOWY POKOJOWY – gra nie tylko dla fanów ping-ponga

  1. […] Więcej o naszej zabawce przeczytacie TUTAJ. […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: