Wyjątkowa jakość papieru z lat 50. i 60.

Non Stop, Kulisy, Świat Młodych, Młody Technik, Fantastyka, Świat – wiele było w poprzedniej epoce ciekawych gazet. Oglądając je dzisiaj widać jak ogromny postęp osiągnął świat w ostatnich kilkudziesięciu latach. Widać też jak zmieniły się gazety. Papierowa prasa umiera i tego już się nie powstrzyma. Niestety. W dzisiejszych gazetach baaaaardzo ciężko jest trafić na fotoreportaże, kilkustronicowe opowiadania, serie satyrycznych rysunków. W czasopiśmie, którego kilka numerów mamy tego nie brakowało. Chodzi o ogólnopolski tygodnik Świat, który ukazywał się w latach 1951-1969.

– Koncepcja pisma wzorowana była na amerykańskim Life i londyńskim Picture Post – wspominał w jednym z wywiadów Stefan Arski, dziennikarz, redaktor naczelny Świata. To pismo było wyjątkowe, bo zmieniło podejście do fotografii. Makietę gazety przygotował znakomity grafik i plakacista Tadeusz Trepkowski, a formułę fotograficzną wymyślił Władysław Sławny. Swoje fotografie publikowali w nim m.in. tacy mistrzowie jak  Henri Cartier-Bresson, który nawet pewnego dnia odwiedził redakcję. Teksty zamieszczali z kolei Marian Brandys, Marek Hłasko, Maria Dąbrowska, Paweł Jasienica czy Zygmunt Kałużyński .Można było zobaczy rysunki Jerzego Flisaka, Jana Lenicy, Zbigniewa Lengrena, Szymona Kobylińskiego. Bez dwóch zdań było to, nawet jak na dzisiejsze czasy, pismo wyjątkowe.

My posiadamy kilka numerów z lat 1956 i 57. Są w nich m.in.:

Relacja z otwarcia Stadionu Śląskiego w Chorzowie:

Relacja z Festiwalu Filmowego w Karlovych Varach.

Relacja z wystawy Sztuki Nowoczesnej.

Opowiadanie „Zbieg” Marka Hłaski.

Cykl dla pań Moda na wczasach.

Relacja z I Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Jazzowej z 1956 roku:

Relacja z procesu jednego z najsłynniejszych mordercy PRLu Władysława Mazurkiewicza:

A na ostatnich stronach rysunki satyryczne:

Gazetę zamkniętą po wypadkach marcowych w 1968 roku. Redaktor Arski nie chciał puszczać antysemickich tekstów narzucanych przez Biuro Prasy. Ostatni numer Świata ukazał się 27 Lipca 1969 roku. Jego miejsce zajął nowy kolorowy magazyn Perspektywy.

Więcej informacji o tygodniku Świat można znaleźć w artykułach opublikowanych na stronach:

http://www.fotografiapro.pl/artykul_7.htm

http://www.lucjanwolanowski.com/index.php?id=203

Reklama
Otagowane , , ,

4 thoughts on “Wyjątkowa jakość papieru z lat 50. i 60.

  1. Anna Zabrzeska pisze:

    Jedno z moich pierwszych dziecięcych odkryć i fascynacji, to widok kolorowych czasopism w tapczanie moich rodziców. Były to liczne numery czasopisma :Świat”, które wertowałam zachwycona wielkim, nieznanym światem.

  2. […] na koniec prasa. W genialnym tygodniku „Świat” (pisaliśmy o nim już tutaj: https://bufetprl.com/2012/05/21/wyjatkowa-jakosc-papieru-z-lat-50-i-60/) znalazła się na przykład taka „fotografia dla potomnych” autorstwa Jana […]

  3. […] kiedyś o innym zbrodniarzu z tamtych lat, Władysławie Mazurkiewiczu. Pisaliśmy o nim TUTAJ, a propos serii zdjęć w znakomitym tygodniku „Świat”, który ukazywał się w latach […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: