Resoraki za dolary

Matchbox – brytyjska klasyka z Peweksu

1947 – to rok, w którym rozpoczęła się historia resoraków, jednego z marzeń dzieciaków w PRLu. Leslie i Rodney Smith (zbieżność nazwisk przypadkowa) założyli wtedy firmę Lesney Products. Pierwszą zabawkę wykonano rok później, bo najpierw firma produkowała m.in. przecinarki do sznurków.

Ruff Trek 1977:

GMC Wrecker 1987:

W 1953 roku wyprodukowano pierwsze miniaturowe samochodziki, takie żeby mieściły się w pudełku od zapałek, czyli match box. Pod koniec lat 60. rozpoczął się szturm amerykańskiej firmy zabawkarskiej Mattel (tej od Barbie) i od tego momentu zaczęły się problemu Matchboksa. Firma w 1982 roku zbankrutowała. W latach 90. Prawa wykupiło do nich… Mattel. Oczywiście obok brytyjskich Matchboksów można było dostać również modele niemieckiej firmy Siku czy francuskiego Majorette, ale według nas słuszne są tylko resoraki Matchboksa.

Porsche 928 1979:

Seafire 1975:

Matchbox produkował nie tylko resoraki, ale też helikoptery tych rozmiarów. Poza tym na przykład modele samolotów, motorówki itp. W Polsce matchboksy królowały w Peweksach. W swoich zbiorach mamy resoraki, które sam dostałem na gwiazdkę w latach 80. Wśród nich m.ni. czarny Datsun 260 z 1978 roku z popularnej serii Superfast. Ten model wyprodukowano jeszcze w Anglii. Potem fabryki Matchboksa powstały jeszcze w Tajlandii, Makao i w połowie lat 80. w Chinach. My zbieramy tylko te od trzech pierwszych producentów, Chiny pozostawiamy następnym pokoleniom.

Datsun 260 1978:

Chevy Van 1979:

A pamiętacie jak się sprawdzało czy Matchbox jest fajny? Trzeba było sprawdzić amortyzatory. Jak dobrze podskakiwał to był szacunek na podwórku.

Reklama serii Superfast z 1971 roku:

Reklama
Otagowane , , , , ,

5 thoughts on “Resoraki za dolary

  1. […] Częściowo sklejony model miał w środku, a raczej opakowanie miało, pudełko od zapałek. Często używane przez modelarzy do chowania małych części. Statek wyprodukowała znana przede wszystkim z modeli samochodów firma Matchbox. Ten model pochodzi z 1983 roku. O produktach Matchbox pisaliśmy TUTAJ. […]

  2. HanJammer pisze:

    4 pierwsze miałem i nadal mam… z resztą z mojej kolekcji sporo się zachowało 🙂

  3. Gregor pisze:

    Z czasów pacholęcych zachował się jeden. Czerwony Ford T. Resztę (sporo) sprzedałem za czasem nastoletnich na Jarmarku Dominikańskim w Gdańsku. Od jakiegoś czasu zacząłem je zbierać i…przestałem je już liczyć. Zaznaczam ,,zbierać,, nie kolekcjonować. Kolekvjonerzy to zupełnie inna liga.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: