Asembler, mnemoniki i inne…

Naszą kolekcję (dzięki przyjaciółce Magdzie) powiększyły 3 wyjątkowe wydawnictwa z końca lat 80. z serii „Informatyka Mikrokomputerowa”

ksiazkaatari

Pisaliśmy już o komputerze Atari z naszej kolekcji TUTAJ. Teraz czas na trochę teorii.

Książki wydał mieszczący się wówczas na ulicy Hożej w Warszawie Stołeczny Ośrodek Elektronicznej Techniki Obliczeniowej. Przerażają już same tytuły: „Mapa pamięci Atari XL/XE, procedury wejścia/wyjścia” czy „Asembler 6502”.

ksiazkaatari4 ksiazkaatari2 ksiazkaatari1

Kompletnie nie mam pojęcia o czym te książki mówią, nie rozumiem żadnych określeń, ale muszę przyznać, że te są urocze. W spisach treści są takie pozycje jak:

„Tablica skoków względnych wstecz”, „Adresy procedur OS” czy „Inicjowanie magnetofonu”. Przykładowa strona spisu treści wygląda tak:

ksiazkaatari3

O czym są poszczególne pozycję mówią wstępy:

ksiazkaatari6

A w środku takie hieroglify:

ksiazkaatari5

Te książki zostały wydane na bardzo kiepskim papierze i co ciekawe tylko w nakładzie 1700 egzemplarzy („Asembler 6502”). Zaskakująco mało jak na ówczesną popularność komputerów.

W serii ukazały się jeszcze pozycje o komputerach Amstrad oraz ZX Spectrum.

Reklama
Otagowane , , , , , ,

3 thoughts on “Asembler, mnemoniki i inne…

 1. Wojciech pisze:

  Atari 800XL to wielki krok w komputeryzacji Polski. Mój kolega tak się wkręcił w programowanie w 6502, że programy pisał w kodzie wynikowym. Do dzisiaj pamiętam, że zaczynało się od 104 – jako pierwsza komenda – pobranie ilości danych ze stosu.
  Na stronie Atarionline.pl dostępnie są w/w publikacje jako pliki pdf.

  Pozdrawiam wszystkich Atarowców.

  Wojciech

 2. Bogdan pisze:

  Ile ja bym wówczas dał za książkę Pana Ruszczyca… i to pomimo, że miałem wówczas mikrokomputer konkurencji (Commodore). Ehh, oddałbym wszystko 🙂 Faktycznie, ten nakład to skandal, a pan Ruszczyc nie ma się czego wstydzić, pozycja jest na zaskakująco przyzwoitym poziomie merytorycznym i do tego spełnia swoje zadanie dydaktyczne (o czym przekonałem się po wielu latach, nota bene już znając asembler).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: