Category Archives: Info

Ach to był Festiwal!

W ostatnim czasie regularnie do kolekcji wpadają mi współczesne komiksy polskich twórców. W zasadzie każdy jest ciekawy, niektóre wspaniałe, inne po prostu ciekawe, ze względu na formę, scenariusz. Komplet prac Jacka Świdzińskiego zachwyca mnie w całości. Jest tu pewna podobna forma, a jednak czarują różnicami. Ostatni „Ideo” o twórcy Esperanto Ludwiku Zamenhofie, wstrząsający, ludzki obraz Warszawy pod koniec II wojny w „Brzasku”, „A niech cię, Tesla!” – wiadomo o kim. Ale bez wątpienia najcudowniejszy i związany z tematem tego bloga jest „Festiwal”. Dlatego chwilę o nim.

Ta licząca 400 stron cegła opowiada o słynnym V Światowym Festiwalu Młodzieży i Studentów odbywającym się w 1955 roku w Warszawie. Pisałem tu o tym wyjątkowym na skalę całej wtedy Europy wydarzeniu kilka razy.

Kilkadziesiąt tysięcy ludzi z całego świata podziwiało wtedy Warszawę, świeżo oddany Pałac Kultury i szalało z Polkami i Polakami. Pisały o tym gazety, informowała Kronika Filmowa.

Piętnaście dni zabaw, igrzysk, wystaw, spotkań było cudownym oddechem dla obywateli od szarej rzeczywistości.

Choć pewnie nie dla wszystkich. Właśnie o tym jest komiks „Festiwal” nagrodzony Paszportem Polityki 2023. Świdziński pracował nad nim trzy lata. Przekopał się chyba przez wszystkie dostępne archiwa. Pojawiają się tu wątki ukazane w ówczesnej prasie, znane postaci.

Przede wszystkim są jednak zwykli ludzie, ich traumy, marzenia, problemy, zabawa…

Doskonale narysowane, ale też napisane. Cudowne dialogi i perełki tekstowe.

Całość czytałem w zasadzie pół roku, zaglądając co jakiś czas. Polecam go, nawet tym, którzy nie mieli w ogóle, albo bardzo małą styczność z komiksami i kojarzą je wyłącznie z rozrywką dla dzieci. Ten, jak inne komiksy Świdzińskiego taki nie jest.

Polecam nie na zasadzie współpracy reklamowej itp. Po prostu jest to wciągająca historia, szczególnie dla tych, zanurzonych w historii sprzed lat.

Otagowane , ,

Pokaz filmowy

Ortalion, cekiny, a może waciak i beret? Co nosiło się przed laty? Wszystko! Nie zawsze modnie, czasami szaro i smutno, ale bywało też kolorowo. Tak będzie na najbliższym pokazie, który dla Was przygotowałem i na który Was zapraszam. 24 maja w Kinie Cytadela w warszawskim Muzeum Historii Polski o godz. 16 kolejny cykl „Szperamy w archiwach”. Tym razem w zasobach Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Wytwórni Filmów Oświatowych oraz Łódzkiej Szkoły Filmowej wyszperałem dla Was krótkie formy filmowe o modzie, kosmetykach, urodzie itp. Krótka fabuła, reklamy z lat 70., propaganda, Polska Kronika Filmowa i inne. W materiałach o ikonach mody, projektantkach Hofflandzie, Modzie Polskiej, Telimenie, ale też modzie ulicznej. Zabierzemy też Was za kulisy pokazów mody sprzed kilku dekad!

Po pokazie filmów od lat 40., do 90., spotkanie i rozmowa ze specjalnymi gościnami: Katarzyną Jasiołek, pisarką i badaczką historii polskiego wzornictwa oraz Katarzyną Butowtt, jedną z najbardziej znanych modelek w Polsce w latach 70. i 80. XX w., również aktorką.

Więcej o pokazie 24 maja i rezerwacja (tanich!) biletów tutaj: Moda Polska, między Telimeną a Hofflandem – Muzeum Historii Polski w Warszawie

Otagowane , , , , ,

Wars Wita Was

Czas na coś przyjemnego… no przynajmniej dla mnie. Już w najbliższą niedzielę (15 marca) o godz. 15 startujemy z nowym pokazem w ramach cyklu „Szperamy w archiwach”.

Podczas pokazu „Kolej, pociąg, Wars” najpierw obejrzymy fragmenty Polskich Kronik Filmowych od lat 50. do 90., do tego cuda krótkometrażowe z Wytwórni Filmów Oświatowych oraz łódzkiej Filmówki, no i wspaniałość Krzysztofa Kieślowskiego o Dworcu Centralnym.

Ale co też równie fajne, specjalnym gościem będzie Igor Przybylski, artysta, miłośnik komunikacji, który maluje pociągi, oznaczenia dworcowe i inne cuda. Tu więcej o nim: https://igorprzybylski.com/

Będzie trochę o odbudowie kolei po II wojnie, dworcach, taborze, ciężkiej pracy ludzi kolei, no i moim ukochanym Warsie.

Zapraszam. Tutaj pełne info o wydarzeniu i bilety: https://muzhp.pl/kino-film/kolej-pociag-wars

Otagowane , , , ,

Olimpijskie kino

Od pierwszych powojennych igrzysk olimpijskich, przez pierwszy polski medal w Cortina d’Ampezzo w 1956, modę olimpijską, sukcesy w Monachium i Montrealu, po igrzyskach artystów prowadzone przez duet Mann, Materna. Do tego cudowny obraz skoków narciarskich przed laty, a przede wszystkim o niej, polskiej lekkoatletce, skoczkini wzwyż, medalistce olimpijskiej Urszuli Kielan. Nasza mistrzyni będzie zresztą specjalną gościnią pokazu.

Już w najbliższą niedzielę (15 lutego) w warszawskim Kinie Cytadela w Muzeum Historii Polski zapraszam na pokaz krótkich metraży w ramach przygotowywanego przeze mnie cyklu „Szperamy w archiwach”. Po kilkunastu cudownych filmach wygrzebanych z zasobów Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Wytwórni Filmów Oświatowych oraz Łódzkiej Szkoły Filmowej porozmawiamy.

Oprócz olimpijki Urszuli Kielan, gościnią będzie również Anna Sulińska – reportażystka, autorka znakomitej książki „Olimpijki”.

Zapraszam Was serdecznie, tu więcej info i bilety: https://muzhp.pl/kino-film/biegac-skakac-plywac-w-stylu-olimpijskim

Otagowane , , , ,

Zapraszam do kina

Pamiętam każdy nasz samochód. Garbusa, którego zawsze przytulałem jak tata wracał nim po pracy. Pomarańczową Skodę, która gasła na każdych światłach. Dacie z silnikiem Renault. Poloneza kupionego na giełdzie pod domem. Zagraniczne perełki Forda Sierrę i Opla Recorda. Pamiętam też otwartego Tarpana na trasie do szkoły, w którym się bawiliśmy. Samochód w młodości, tej w PRL i tej w latach 90. był w domu wydarzeniem, nie tylko motoryzacyjnym. Teraz będzie szansa powrócić do wspomnień. W najbliższą niedzielę (25 stycznia) w warszawskim Kinie Cytadela w Muzeum Historii Polski, o godz. 15. Wybrałem dla Was kilkanaście krótkich formatów filmowych, od Polskiej Kroniki Filmowej, przez perełki z Wytwórni Filmów Oświatowych i reklamy sprzed lat, po krótki metraż fabularny. A po pokazie filmów powspominamy ze specjalnym gościem.

Tutaj zresztą wszelkie info i możliwość zakupu biletów: https://muzhp.pl/kino-film/marzenia-o-aucie

Zapraszam moim zdjęcie z podwórka u babci na gdańskim Dolnym Mieście.

Otagowane ,

Jezioro literatury

Czas na wyjątkową imprezę. W najbliższy weekend w cudownych okolicznościach przyrody odbędzie się festiwal Jezioro Literatury.

U stóp Góry Żar w gminie Czernichów spotkania literackie, prezentacje, potańcówka. Ja będę obecny od soboty, a spotkanie ze mną będzie w niedzielę. Wpadajcie, wstęp wolny! Oto program:

Pełne info tutaj: https://www.czernichow.com.pl/aktualnosci/art-jezioro-literatury,1157

Czy leci z nami piLOT?

Jak tylko to zobaczyłem, to pomyślałem: muszę to mieć! Pamiętam w latach 80. wraz z bratem leżąc na składanych fotelach u cioci-babci Lucylli w Gdańsku (tak się często spało kochani) przeglądaliśmy jej skarby z podróży z zachwytem i marzeniami. Ciocia co rok jeździła z Orbisem na wycieczki po całym świecie. W PRL zwiedziła blok wschodni, ale też Europę Zachodnią, Egipt, takie kraje, o których wtedy mi się nawet nie śniło. Z każdej wycieczki przywoziła skarby. Miała cudowny zwyczaj zbierania wszystkiego z wycieczek: zdjęć, pocztówek, naklejek z hoteli, menu z restauracji, opakowań po słodyczach… Albumy opisywała i zostawiała dla nas. Pisałem zresztą o nich tutaj wielokrotnie, bo teraz mam je w swojej kolekcji.

Ciocia zbierała też wszelkie dokumenty wyjazdowe, bilety lotnicze i nie tylko, no i to, co dawano na pokładach samolotów LOT. Na przykład jednorazowe sztućce, pieprz, sól. I we wspaniałym sklepie ze skarbami sprzed lat w Gdańsku Oliwie (Inaczej niż w raju) znalazłem takie cuda.

Jak widać opakowania nawiązują do świętowania 50 lat LOT, dzięki temu wiadomo, że pochodzą z końca lat 70. Historia LOT-u sięga bowiem końca lat 20. XX wieku. W zestawie są jednorazowy pieprz, sól oraz mleczko do kawy.

Co ciekawe, na opakowaniach widać, że produkowano je w Holandii. Napisy są w kilku językach, bo przecież samolotami LOT można było dostać się w różne części świata.

I teraz równie ważne. Kiedy miesiąc temu zostałem zaproszony do współorganizowania cyklu filmowego „Szperamy w archiwach” w nowootwartym Kinie Cytadela w Muzeum Historii Polski w Warszawie od razu pomyślałem od odcinku „podniebnym”. Mam sporo skarbów związanych z LOT-em (po cioci oczywiście). Dlatego wpadłem na pomysł spotkania „Czy leci z nami pilot?”.
Co reklamowano w prospektach lotniczych, ile dań serwowano na trasie Warszawa-Nowy Jork, łatwiej było zostać gwiazdą filmową czy stewardessą? M.in. takie zagadnienia poruszą krótkie metraże (reklamy, dokumenty, filmy instruktażowe) wybrane z archiwów Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Wytwórni Filmów Oświatowych oraz Łódzkiej Szkoły Filmowej. Mało tego, po pokazie filmów zapraszam na rozmowę z autorką świetnego reportażu o stewardessach w PRL Anną Sulińską oraz historykiem MHP. 

Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 9 listopada w Kinie Cytadela o godz. 15. Tutaj więcej info i link do biletów: https://muzhp.pl/kino-film/czy-leci-z-nami-pilot

No i oczywiście wezmę oryginalne skarby sprzed lat, w tym taką wspaniałą walizkę podróżną cioci.

Otagowane , , , ,

Szperamy w archiwach

W najbliższy weekend otwiera się super kino, wiem, bo byłem 🙂 To Kino Cytadela w Muzeum Historii Polski w Warszawie. Wiele super wydarzeń na otwarcie miejsca.
Pełne info tutaj: https://muzhp.pl/wydarzenia/festiwal-otwarcia-kina-cytadela 
Ja mam przyjemność być koordynatorem i prowadzącym cykl „SZPERAMY W ARCHIWACH”. Raz w miesiącu będziemy zaglądać do niezwykłych materiałów filmowych wydobytych z zasobów Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Wytwórni Filmów Oświatowych oraz Łódzkiej Szkoły Filmowej. Etiudy, kroniki, różne krótkie formy, często pokazywane po raz pierwszy w kinie. Na pierwszy rzut spotkanie „I było sobie kino”.

4 października o godz. 17:00 zbiór kronik, etiud, materiałów archiwalnych o polskich kinach, ich rozwoju i publiczności. Będzie zaskakująco, wesoło, a czasami pewnie trochę smutnawo. Po pokazie spotkanie z zaproszonymi gośćmi.
Wśród nich: dr hab. Błażej Brzostek (historyk UW), reprezentanci instytucji partnerskich: dr hab. Katarzyna Mąka-Malatyńska (Łódzka Szkoła Filmowa), dr Sławomir Kalwinek (WFO), Jacek Goleniak i Iwona Niewiadomska (WFDiF)
Do tego wezmę kilka skarbów ze swojej kolekcji, tych filmowych. A po pokazie i rozmowie, około godz. 19 poczęstunek.
Wpadajcie, będzie mi bardzo miło, a poza tym, myślę, że będzie naprawdę ciekawie. Bilety można rezerwować na stronie Kina Cytadela, ale też kupić przed wejściem.

Otagowane , ,

Czas wolny

Zbliża się ostatnie spotkanie w tym roku. Ostatnie związane z tematem jednej z moich książek. Tym razem pierwszej, „Czas wolny w PRL”. Po raz pierwszy odwiedzę Aleksandrów Łódzki i tamtejsze centrum kultury.

Będzie sporo oryginalnych przedmiotów sprzed lat, bo spotkanie będzie częścią większej imprezy. Mianowicie wystawy partycypacyjnej. Start w piątek o godz. 18. Zapraszam wszystkich, zapowiada się smakowicie.

Zapraszam!

I dzieje się tuż po wakacjach i pod koniec (fakt, zależy dla kogo :)! Zapraszam na dwie super imprezy!

Najpierw, czyli już w najbliższą sobotę 30 sierpnia zapraszam do Zamościa. Ja będę tam po raz pierwszy. Zlot super aut, a do tego spotkania, stragany, parada i wiele atrakcji. Spotkanie ze mną (m.in. o tym jak spędzano w PRL czas wolny w samochodach) o godz. 14.45 przed Roztoczańskim Muzeum PRL. Wstęp wolny, a wszelkie szczegóły tutaj: https://roztoczanskiemuzeumprl.pl/?zlot-pojazdow-zabytkowych-zamosc-2025
Uwaga, będę rozdawał super rzeczy sprzed lat!

No i jeszcze drugie wydarzenie, 12 września w Aleksandrowie Łódzkim. Ale o tym za momencik…

Otagowane ,
Zaprojektuj witrynę taką jak ta za pomocą WordPress.com
Rozpocznij