Pani Kasiu, proszę odkurzyć

Odkurzacz Kasia – dla niego żaden paproch nie jest groźny

kasiamm

Ręczny, ekologiczny, cichy, miły w nazwie. Takie właśnie były wyjątkowe odkurzacze Kasia. Bywały srebrne, czerwone, z jedną szczotką i dwoma pojemnikami na odpadki. Składana rączka ułatwiała chowanie w szafie. Były jeszcze bardzo podobne odkurzacze, które nazywały się już po męsku: Żbik.

Odkurzacze Kasia rządziły w PRL nie tylko w domu. Znalazłem informację, że były na wyposażeniu pewnego ośrodka wczasowego, były w każdym pokoju!

IMG_3031

Nasz egzemplarz pochodzi z wyjątkowego mieszkania na warszawskim śródmieściu. Właścicielka miała tam wiele skarbów z okresu PRL. Niestety nie udało nam się znaleźc informacji, gdzie były produkowane odkurzacze Kasia. Może ktoś wie?

IMG_3034

Ciekawe, że niemal identyczne odkurzacze są dziś produkowane pod nazwą Jasia. Ale to oczywiście już nie to samo…

Reklama
Otagowane , , , ,

3 thoughts on “Pani Kasiu, proszę odkurzyć

  1. mikrus_91 pisze:

    Właśnie wydaje mi się że Kasia i Jasia to te same konstrukcje, bo mają tę samą szczotkę, takie same przetłoczenia na obudowie. Drobne różnice to raczej zmiany w produkcji. Kupiłem Kasię (nieużywaną na targu staroci) i oglądałem nową Jasię w sklepie. Bez wątpienia to jedna fabryka 😉 Producent jest z Poznania, być może robiła to wcześniej jakaś spółdzielnia lub inny rzemieślnik.

    Ja ze swojego dzieciństwa pamiętam, że popularne w moich okolicach były szczotki tego typu o nazwie Miś. Rączka była 2- albo 3-dzielna. Obudowa i konstrukcja nieco różniła się od Kasi. (Kasia-Jasia ma np. uchwyt do otwierania klapek na odpady, a Miś nie miał)

  2. […] Więcej o nim przeczytacie TUTAJ. […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: