Muzyczne nowości

To, że Polskie Radio ma niesamowite archiwa, przekonaliśmy się w ostatnich miesiącach wielokrotnie. Teraz wykopano dokonania jednego z najdłużej działających artystów estradowych w Polsce, Zbigniewa Kurtycza.

kurtycz

Urodził się w 1919 roku we Lwowie w rodzinie muzycznej. Próbował sił w sporcie (trenował z Pogonią Lwów piłkę nożną), ale wybrał muzykę. Podczas wojny był członkiem zespołu w armii generała Andersa. Po wojnie próbował różnych gatunków, jazzu, rock and rolla, piosenki estradowej. Komponował, napisał m.in. „Jadę do ciebie tramwajem”. Właśnie od tego numeru rozpoczyna się płyta „Piosenki różne”. Znalazły się tu również wykonania kompozycji Władysława Szpilmana czy Edi Rosnera („Cicha woda”). Przy mikrofonie Kurtyczowi towarzyszą głównie jego żona Barbara Dunin, ale też Alibabki. Druga płyta w zestawie to zapis koncertu w Harendzie z 2001 roku, gdzie Kurtyczowi i Dunin akompaniował zespół Włodzimierza Nahornego, a artystów zapowiadał Jan Ptaszyn Wróblewski. W programie m.in. piosenki o rodzinnym mieście Kurtycza, Lwowie. Artysta zmarł na początku tego roku, w wieku 95 lat. „Piosenki różne” stanowią idealne wprowadzenie w jego niezwykle bogatą twórczość.

jazz

Ukazały się także kolejne płyty z genialnego jazzowego cyklu Polish Radio Jazz Archives . Tym razem są to Jazz Jamboree’ 64 vol. 3 (muzyka formacji Flavio Ambrosetti All Stars, Polish Jazz Quartet Kwintetu Krzysztofa Komedy oraz Kwartetu Zbigniewa Namysłowskiego) oraz Polish Radio Big Bands vol. 2 (nagrania pochodzą z 1964 roku, kiedy Orkiestrą Jazzową Polskiego Radia kierował Andrzej Kurylewicz).

polish-radio-jazz

Wreszcie ukazała się nowa płyta serii Polska Nostalgia vol. 5: Rockowo, Bluesowo, Psychodelicznie. Tutaj na przykład takie kapele jak Ossian, Dzikusy, Test oraz Romuald i Roman.

nostalgia

Teraz czekam na nagrania na przykład takich kapel jak Szwagry czy Tajfuny.

Reklama
Otagowane , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: