To jeden z najbardziej wzruszających wpisów na tym blogu. Dotyczy bowiem zabawki, którą dostałem wraz z bratem na dzień dziecka na początku lat 80. Ostatnio postanowiłem do niej wrócić.
Wreszcie udało się nam zdobyć oryginalną zabawkę z tamtych lat, dokładnie taką, z powodu której płakałem ze szczęścia widząc ją 30 lat temu w swoim pokoju. Oto zestaw Lego Space:
Takie jest oficjalne logo tej serii duńskich klocków. O samej historii Lego nie będę się rozpisywał, bo zajęłoby to kilkanaście stron bloga. Skupmy się na Lego Space.
Pierwsze zestawy z tej serii pojawiły się w 1978 roku, ogółem powstało ponad 200 projektów. Najpierw były oznaczone nazwą Legoland, później, czyli na początku lat 90., zmieniono na Lego System. To one są protoplastami Lego Star Wars i Lego misja na Marsa.
Co prawda pojawiały się już wcześniej zestawy kosmiczne, jak projekt rakiety, czy zestaw z lądowania na księżycu, ale pełna seria ruszyła właśnie w 1978.
Nasz zestaw zyskał nazwę Starfleet Voyager, numer 6929 i powstał w 1981 roku. Co ciekawe, wszędzie podawany jest z czerwonym astronautą, ale zestaw, który aktualnie mamy, ale też ten, który pamiętam z lat 80. ma białego ludzika.
Posiadamy zestaw z oryginalnym kartonem i instrukcją. W środku jest ponad 240 klocków. Wśród nich szokujące wtedy dla nas radiostacje, klocki z nadrukiem przypominającym komputer, niebieskie szyby i lampy zielone oraz czerwone. Są też zawiasy, kierownica i silniki. Oto jak wygląda oryginalny złożony zestaw według instrukcji:
I jeszcze zbliżenia na kabinę, komputery i otwierany tył, gdzie chował się przenośny pojemnik na zapasowe części.
Niektóre klocki mają na sobie charakterystyczne ślady zębów, bo tylko tak można je było rozłączyć. Oczywiście spora liczba z tych klocków jest wykorzystywana także w dzisiejszych zestawach. A takie zestawy Legoland w latach 80. były do kupienia w Peweksie.
Z tego zestawu można też wykombinować na przykład taki rodzaj powietrznego statku:
Albo taki statek z bazą naziemną:
Cieszy nas, że ten zestaw znalazł się wśród najlepszych w historii na stronie http://lego.gizmodo.com/349929/best-lego-sets-in-history
Z kolei na tej stronie możecie obejrzeć przegląd zestawów Lego z różnych lat:
http://brickset.com/sets/theme-Space/page-1
I jeszcze przykłady starych reklam Lego Space:
Na pewno do Lego jeszcze wrócimy…
Mistrzowski jest ten zestaw. Ja licytuję dwa oldskulowe zestawy pirackie na allego, mam nadzieję, że kosmonauta będzie trzymał kciuki!
Piraci kontra kosmici – to dopiero byłoby spotkanie!
No coś pięknego 🙂 I fajna historia. Tak znajomo brzmi. Sam posiadam jeden egzemplarz tego cuda. Tego jak i wielu z tamtych lat. Stąd pasja do zbierania Lego z lat 80 i 90. Zresztą, cały mój blog temu poświęcony. Lata 80, to najlepsze lata mojego życia. Dzięki, bo miło się czytało kilka wpisów na Twojej stornie.
To my dziękujemy! Widzę, że na blogu też masz Lego Space. Fajnie, polecę na swoim.
[…] na blogu pisaliśmy o zabytkowym Lego z nieistniejącej już kolekcji Space – https://bufetprl.com/2014/02/13/leg-godt-czyli-baw-sie-dobrze/ – wspomnieliśmy, że na pewno do Lego jeszcze wrócimy. Zdarzyła się ku temu wyjątkowa […]
[…] Więcej o tym Lego przeczytacie TUTAJ. […]