Poszukiwacze zaginionych skarbów

Sokole Oko, Doktorek, Długi Ozór i przede wszystkim Pan Samochodzik -€“ bohaterowie książek Zbigniewa Nienackiego wyruszają na poszukiwania w najlepszej ekranizacji, czyli miniserialu „Samochodzik i templariusze”, który aktualnie można oglądac na Kino Polska.

samochodzik1

Pierwsza filmowa adaptacja książek Zbigniewa Nienackiego o historyku i pracowniku Centralnego Zarządu Muzeów panu Tomaszu, zwanym Samochodzikiem, miała premierę w 1965 roku. Dokonał jej Stanisław Jędryka, a główną rolę zagrał Jan Machulski. Siedem lat później do postaci Samochodzika powrócono w serialu „Samochodzik i templariusze” i to ta adaptacja powieści „Pan Samochodzik i templariusze” przypadła autorowi książki najbardziej do gustu.
Sam Nienacki był autorem serialowego scenariusza. Tutaj w głównej roli pojawił się Stanisław Mikulski, który w wywiadach bardzo dobrze wspomina pracę nad serialem. Był wtedy już znanym agentem J-23, do czego zresztą nawiązuje serial. W jednej ze scen w trzecim odcinku słychać słynny motyw muzyczny ze „Stawki…”.
W serialu grają też m.in. Lech Ordon, Danuta Szaflarska, Alina Janowska i Ewa Szykulska. Ta ostatnia wciela się w duńską turystkę Karen. Głos Szykulskiej został tu zdubbingowany przez Janinę Borońską, która zresztą sama zagrała w późniejszej adaptacji „Pan Samochodzik i niesamowity dwór”. Bardzo ważną rolę w filmie w reżyserii Huberta Drapelli gra też pojazd Pana Samochodzika. Wehikułem jest tu lekko przerobiony, używany przed laty w wojsku niemieckim Volkswagen 166 Schwimmwagen. Z tym pojazdem wiąże się również dramatyczna historia z planu zdjęciowego, przytaczana w książce „Kultowe seriale” Piotra Piotrowskiego. Podczas jednego z ujęć kierujący pojazdem Mikulski wjechał wraz z trzema młodymi bohaterami książki i serialu do jeziora. Auto zaczęło się topić, a ekipa nie przygotowała żadnego zabezpieczenia ratunkowego. Mikulski sam uratował trójkę młodych chłopaków. A ci chłopcy to: Tomasz Samosionek (Długi Ozór), dzisiaj operator, głównie filmów dokumentalnych, Roman Mosior (Sokole Oko), który nie kontynuuje dzisiaj kariery aktorskiej, i Stefan Niemierowski (Doktorek), którego nazwisko w czołówce napisano z błędem (Niemirowski), a który karierę aktorską kontynuował później sporadycznie.

samochodzik2

Oglądając ten serial, warto przy okazji zwrócić uwagę na dialogi. Takiego słownictwa już w dzisiejszym kinie ani na ulicy się raczej nie spotyka. Kto dziś po tym, jak wszystko poszło źle, nie tak, powiedziałby „kompletny kotlet”?

Muzykę do pięcioodcinkowej serii przygotował Piotr Marczewski, który ma na koncie chociażby pracę przy serialach „Kariera Nikodema Dyzmy” czy „Daleko od szosy”.

A oto czołówka serialu: http://www.youtube.com/watch?v=_zXP_XmLYis

Tekst ukazał się w „Kulturze” DGP z dnia 4.04.14

Reklama
Otagowane , , , , , , , , , ,

4 thoughts on “Poszukiwacze zaginionych skarbów

  1. Michał pisze:

    Warto też dodać że w serialu tym są fajne nawiązania do takich filmu „Skarb” zresztą z udziałem Pani Danuty Szaflarskiej i jest fajne nawiązanie do Stawki większej niż życie z udziałem Pani Aliny Janowskiej (nawet w tle leci muzyka z tego serialu). Oba te fragmenty znajdziecie na stronie http://www.pansamochodzik.nostalgia.pl ….

  2. Michał pisze:

    Ale tylko o motywie muzycznym … ale nie związanej z żartami filmowymi 🙂 Warto zwrócić uwagę na tą scenę i spotkanie Pani Janowskiej oraz Pana Mikulskiego oraz jej wypowiedź. Fani Stawki domyślą się o co chodzi 😛
    Uważni jeszcze mogą dostrzec motyw z kościotrupem w podziemiach że zmienił swoje położenie 🙂 Pozdrawiam ….

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: