Kasetowy „walker”

Sony wypuściło swój pierwszy walkman w 1979 roku. Polscy inżynierowie postanowili przenośny odtwarzacz kasetowy wyprodukować w 1987 roku. Nazwali go Kajtek. Oto on:

kajtek1

PS 101 Kajtek, bo€“ taka była jego pełna nazwa, nie należy do najjaśniejszych polskich myśli inżynieryjnych, ale jest nasz! Potrzeba było do niego aż 4 baterii paluszków. Do tego bardzo często wciągał kasety. Był też sporych rozmiarów i oczywiście jakością odtwarzania odstawał od japońskiego poprzednika.

kajtek2

Kajtka produkowały w latach 1987-89 Zakłady Radiowe im. Kasprzaka w Warszawie. Otwierana ręcznie klapka, trzy przyciski funkcyjne (niestety bez przewijania do tyłu) i potencjometr suwakowy -€“ to opis Kajtka w skrócie. Niestety nie posiadał on zaczepu do montowania go do paska u spodni, a jedynie pasek, którego nasz egzemplarz nie posiada.

Co ciekawe, wyprodukowano również wersję na eksport. Walkman otrzymał nazwę PS 102 Walker. W sieci udało nam się znaleźć jego zdjęcie:

walker

Podobno byli tacy, którzy podłączali Kajtka do radia i robili z tej konstrukcji wieżę. Z tego co wiemy Kajtek był dostępny w czterech kolorach: czerwonym, żółtym, zielonym i różowym.

Najgorsze jednak było to, że już w momencie, kiedy pojawił się na rynku był obciachem.

kajtek3

Więcej o historii walkmanów możecie przeczytać w naszym wcześniejszym wpisie: https://bufetprl.com/2013/07/06/walkman-substytut-wolnosci/

Otagowane , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: