TV do ręki

Można go było zabrać na piknik, podłączyć do niego komputer, obejrzeć Dziennik Telewizyjny. Telewizor Neptun z gdańskiego Unimoru niedawno zasilił nasze zasoby (podziękowania dla szwagra).

neptun3

Wisła, Belweder, Jantar, Szmaragd, Wawel, Klejnot, Aladyn, Fiord, Fala, Szecherezada, Saturn, Rubin -€“ w Gdańsku produkowano przeróżne modele telewizorów. Zakład powstał w 1957 roku jako Gdańskie Zakłady Radiowe T-18. W 1972 roku przedsiębiorstwo zmieniło nazwę na Gdańskie Zakłady Elektroniczne „UNIMOR”. W najlepszych czasach produkowano w nich nawet kilkaset tysięcy telewizorów rocznie.

neptun2   neptun1

Telewizory Neptun zaczęto w nich wytwarzać pod koniec lat 50. Nasz pochodzi z lat 70. Warto też przypomnieć, że zakłady produkowały inne urządzenia. Strona unimor.info podaje: „Pierwszymi urządzeniami wyprodukowanymi w 1959 roku były radiołącza „Korab-3″, które znalazły zastosowanie w kraju na stacjach nadawczych i przekaźnikowych telewizji oraz były przedmiotem eksportu do ZSRR i Węgier. Produkcja tych urządzeń trwała do roku 1965. Od roku 1966 do produkcji zaczęto wprowadzać wiele nowych urządzeń takich jak: radiostacje szalupowe, radiostacje pokładowe i inne”.

Nasz Neptun 150 ma przekątną 12 cali, obraz jest czarno-biały. Można zaprogramować siedem kanałów. Ma wbudowaną antenę oraz dodatkowe gniazdo na antenę zewnętrzną. Reguluje się głośność, jasność i kontrast. Produkowano je w kilku kolorach, m.in. białym żółtym i czerwonym.

Na naszym egzemplarzy ważne są naklejki: Mega Sport i I Love Coca-Cola & Lublin. Nie zdejmowaliśmy ich, bo dobrze dopełniają całości.

Na jego podzespołach powstał Neptun 156, używany jako komputerowy monitor.Taki egzemplarz można oglądać chociażby w warszawskim Muzeum Techniki.

Nasz też może do tego służyć, oto dowód.

neptun4

Z naszej konsoli Atari 2600 odpaliliśmy grę River Raid. O konsoli pisaliśmy już TUTAJ

Ponieważ obraz jest krzywy (możliwe, że trzeba uregulować kineskop, ale tego nie potrafimy niestety) postanowiliśmy podłożyć książkę i działa, że ho ho!

neptun6

Reklama
Otagowane , , , , , ,

9 thoughts on “TV do ręki

 1. strz. pisze:

  Bardzo podoba mi sie patent z książką 🙂

 2. Kadigan pisze:

  Korekta tego kineskopu nie powinna być trudna, bo obraz jest właściwych parametrów (w miarę ostry prostokąt obejmujący planowany kształt kineksopu).

  Albo ktoś się bawił jakimś pokrętłem i obraz obrócił (co bardzo prawdopodobne), albo TV ‚zarobiło’ i poluzowały się (i następnie obróciły) cewki odchylające na korpusie lampy. Warto sprawdzić czy są otwory na śrubokręt (koniecznie izolowany np. taśmą izolacyjną na całej długości poza ostatnim 1.5mm). Można go też w miarę łatwo otworzyć.

  Inna strona – http://www.tromil.pl/porady-serwisowe/1-telewizory/43-neptun – sugeruje, że w odbiornikach Neptun bardzo często następuje utlenianie i pogarszanie jakości styku na stykach metalowych wewnątrz odbiornika. Być może ich wyczyszczenie (WD-40, szmatka/patyczki higieniczne, gdzie trzeba drobny papier ścierny?) pomoże.

  Tak czy siak przy dotykaniu wnętrza (koniecznie gdy jest wyłączony, chyba, że regulacja śrubokrętem j/w) koniecznie prawą ręką, lewą zaś trzymać w tylnej kieszeni spodni. 😉

 3. radiotehnika s90 pisze:

  pokręć cewką odchylająca i będzie dobrze

 4. Dobry telewizor z lat 90`

 5. Bufet PRL pisze:

  […] Przypominamy, że w kolekcji mamy już inny mały telewizor, Neptun. O nim więcej TUTAJ. […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: