Ogniowi mundurowi

Po świątecznej przerwie powracamy z werwą godną żołnierzy powracających do koszar po przepustce.

Dzisiaj obchodzimy XXX lat Ludowego Wojska Polskiego. Pretekstem kolejny dar jaki dostaliśmy do naszych zbiorów. Oto piękne zapałki:

zapalki1

Oddziały Ludowego Wojska Polskiego zostały sformowane w 1943 roku, stąd wiadomo, że zapałki pochodzą z roku 1973. Zresztą z boku pudełka widnieje napis „73 Gdańskie ZPZ” zdradzający nie tylko rok, ale też producenta. To Gdańskie Zakłady Przemysłu Zapałczanego. Zakład, tak jak inne tego typu, podlegał początkowo Centralnemu Zarządowi Przemysłu Zapałczanego, a później Zjednoczeniu Przemysłu Płyt, Sklejek i Zapałek w Warszawie.

Z okazji wspomnianego jubileuszu wyprodukowano zresztą różne wzory zapałek, tak jak różne tego typu produkty wypuszczono 10 lat wcześniej z okazji XX-lecia LWP. Oprócz zapałek na rynku pojawiły się również książki czy proporczyki.

zapalki3

Nasze zapałki mają z jednej strony wizerunki żołnierzy różnego typu wojsk. Ale bardzo ciekawy jest rewers. To dynamiczna akcja z czołgiem T-34 w roli głównej. Za całość odpowiada ciekawa instytucja – Wojskowa Centrala Handlowa. Powstała w 1949 roku, a po kilkudziesięciu latach zastąpiło ją Wojskowe Przedsiębiorstwo Handlowe.

Centrala zajmowała się zaopatrywaniem żołnierzy i ich rodzin, ale później jej klientami stali się również cywile.

zapalki2

O ciekawej formie zakupów informuje napis w środku. Widać też jak wyglądały zapałki. Były płaskie i w dwóch rzędach. 4 z nich zostały użyte.

Warto pamiętać, że w 1975 roku powstał film oświatowy „Wojskowa Centrala Handlowa” wyreżyserowany przez Kazimierza Sheybala. Obraz opowiada o działalności WCH.

Reżyser to brat aktora Władysława. Ma na koncie również inne produkcje o bardzo ciekawych tytułach: „Pielęgnacja racic”, „Pokonywanie zapór inżynieryjnych w natarciu” czy „Dyscyplina ubiorcza”.

Reklama
Otagowane , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: