Platforma łącząca PRL i współczesność

Auto-Unia – ciężarówy dla każdego

Baaardzo sympatyczny klubik Pardon To Tu, Klub Bilardowy, Fundacja Szalom, Stowarzyszenie Dzieci Holokaustu – to tylko niektóre z instytucji jakie obecnie znajdują się pod adresem pl. Grzybowski 12 w Warszawie. W czasach Gierka działała jednak tam Zabawkarsko-Kaletnicza Spółdzielnia Pracy. To właśnie w tym zakładzie powstawały takie zabawkarskie arcydzieła jak Gra w koszykówkę czy kolejny bohater naszego blogu: Auto-Unia Platforma.

 

Pojazd serii Auto-Unia to zabawka przeznaczona dla dzieci od lat 3. Ta konkretna kolekcja liczy sześć egzemplarzy, oprócz Platformy są jeszcze Wóz Transmisyjny TVP, Wywrotka, Chłodnia „Hortex”, Cysterna oraz Ciężarowy. Samochód składa się z kilku części do samodzielnego złożenia, m.in. kabina, światła, platforma. Całość odtworzona z drobnymi szczegółami. Na desce rozdzielczej są nawet narysowane liczniki i wskaźniki.

Obecnie bardzo trudno znaleźć wszystkie sześć rodzajów pojazdów z Auto-Unii. Szczególnie rzadki jest Wóz Transmisyjny TVP. Gdyby ktoś takim dysponował to baaardzo liczymy na kontakt!

Reklama
Otagowane ,

13 thoughts on “Platforma łącząca PRL i współczesność

 1. anioł pisze:

  Wydaje mi się, że miałem z tej serii jeszcze dźwig (blado żółty wysięgnik, rozstawiane stabilizatory po bokach pojazdu) i straż pożarną (podobna do cysterny, działko wodne, prosta ręczna drabina na górze)

  • przyj pisze:

   Możliwe, że taki był, choc ja tego konkretnego modelu nie pamiętam. Jak by Pan znalazł proszę dac znac i jak się uda podesłac zdjęcie. Sam jestem ciekaw jak wyglądał. Pozdrawiam!

 2. MatyFuh pisze:

  Posiadam bardzo dużo różnych samochodów z serii Auto-Unia, jeśli ktoś jest zainteresowany proszę o kontakt 🙂

 3. […] zakładu zabawkarskiego mieszczącego się niegdyś przy placu Grzybowskim w Warszawie. Tekst TUTAJ. W kolejnym wpisie powrócimy do tego typu samochodów. Ale póki co inny wyrób z tego zakładu: […]

 4. […] placu Grzybowskim. Udało nam się zdobyć kolejne pojazdy serii Auto-Unia. O platformie pisaliśmy TUTAJ. Czas na […]

 5. Rokers pisze:

  W którym roku były sprzedawane (produkowane) te samochodziki ?

 6. mk pisze:

  Na pewno miałem taki dźwig. Niebiesko, żółty zda się z wysuwanym żurawiem o przekroju prostokątą. Niestety, to jedyne co pamiętam Dziwg wydawał być się trochę lepiej wykonany niż te na zdjęciu. Było to między 85-89.

 7. HanJammer pisze:

  O rety!!! Zupełnie o nich zapomniałem. Miałem na pewno wóz transmisyjny! Dzięki za odświeżenie pamięci. Bardzo fajne zabawki i dużo lepiej wykonane od innych. Co ciekawe na 100% miałem jeszcze jakby powiększoną wersję (2x większą) z otwartą kabiną z boku (kształt kabiny był ogólnie taki sam), zasłonką z materiału za fotelami i łóżkiem dla kierowcy w tylnej części kabiny. Była to ciężarówka ze skrzynią ładunkową i namiotem – tylko nie pamiętam czy namiot był z materiału czy plastikowy, ale coś mi świta że mógł być z materiału. Bardzo bym chciał zobaczyć ją na jakiejś fotce jeśli ktoś ma…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: