Widzę światło, światło widzę!

Lampka na biurko – małe, a świeci i cieszy

Thomas Alva Edison bawił się żarówkami już pod koniec XIX wieku, ale w Polsce pierwsze świecące cudeńko na liniach produkcyjnych pojawiły się dopiero w 1907 roku. W Warszawskiej Fabryce Lamp Żarowych na ulicy Nowowiejska 7 wyprodukowano wtedy pierwszą żarówkę. Podczas pierwszej wojny światowej zaprzestano produkcji, by wznowić ją po działaniach wojskowych. Jednak już w 1921 roku Spółka Akcyjna Fabryki Lamp Elektrycznych Cyrkon zostaje wykupiona przez węgierski koncern Tungsram. Firma szybko nawiązuje współpracę z Philipsem. W Polsce mnożą się fabryki żarówek i lamp: katowicki Helios (spłonął w 1937), lwowski Polux.

Podczas II Wojny Światowej polskie zakłady zniszczono, splądrowano. Po wojnie trwa odbudowa przemysłu. W 1948 roku w stolicy powstaje przedsiębiorstwo państwowe Zakłady Wytwórcze Lamp Elektrycznych. W 1969 roku Mazurskie Zakłady Aparatury Oświetleniowej A-23 w Wilkasach koło Giżycka zmieniają nazwę na Zakłady Sprzętu Oświetleniowego ZAOS i tu zaczyna się historia naszej lampki.

Plastikowo-metalowa ze szklanym kloszem z regulacją pochylenia, wysoka na 20cm. Piękna czarno-biała kwintesencja polskiego designu lat 70. Tylko zapalić i cieszyć się jej światłem…

Reklama
Otagowane , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: