Komiks na papierze z odzysku

„Wywiadowca XX wieku”, „Przygody Artura i Gemmy”, „Olbrzym z Cardiff” – nasz dzisiejszy bohater zawierał te trzy wyjątkowe opowieści rysunkowe.

wywiadowca1

Wydawnictwo wzięło swoją nazwę od pierwszego komiksu „Wywiadowca XX wieku”. Za druk tej pozycji odpowiada Krajowa Agencja Wydawnicza. Komiks ukazał się w 1982 i 83 roku. Cena 35zł. Nakład 100 tysięcy egzemplarzy – II wydania.

Pozycje wydrukowano na strasznym żółtym papierze, a przecież wcześniej „Wywiadowca XX wieku” ukazał się już w kultowym „Relaksie” i to w kolorze. Faktem pozostaje, że to wyjątkowo propagandowa opowieść.

wywiadowca4

Bohaterem jest superszpieg radzieckiego wywiadu Richard Sorge vel Ramsey. To prawdziwa postać. Oficer GRU, który jako dziennikarz niemiecki szpiegował w Niemczech, Japonii. Przekazał Moskwie m.in. arcyważne informacje o planach wojennych Japonii, czy operacji Barbarossa. Swoją drogą ci w wiele z nich nie wierzyli.

Przy całej ciekawej opowieści komiks razi propagandą i sloganami w stylu „Umrę, jak wierny żołnierz Armii Czerwonej”. Scenarzyści Barbara Sokalówna i Jerzy Uśpieński musieli bardzo przypodobać się władzy, ale przez to komiks naprawdę ciężko się czyta. Przyznać jednak trzeba, że imponująco opowiada losy superszpiega.

Druga pozycja w tym zestawie to: „Przygody Artura i Gemmy”. Autorem scenariusza jest dobrze nam już znany, przytaczany tu wielokrotnie Tibor Cs. Horvath. Rysunki opracował Attila Fazekas.

wywiadowca3
To epopeja pozbawiona propagandy, bo dziejąca się jeszcze przed powstaniem ZSRR. Zaczyna się we Włoszech i wiedzie m.in. przez Amerykę Południową. Miłosna historia, ale z elementami walki.

I ostatnia opowieśc „Olbrzym z Cardiff”. Scenariusz: Stefan Weinfeld. Rysunki: Marek Szyszko. Akcja dzieje się w mieścinie w amerykańskim stanie Nowy Jork w 1869 roku. Historia oparta jest zresztą na faktach. Mierzący 3 metry człowiek okazał się jedną z największych mistyfikacji w historii…

Reklama
Otagowane , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: