Z Biblioteki Szkolnego Klubu Sportowego

Jak przyjąć piłkę podeszwą, uderzyć wewnętrznym podbiciem, wykonać zwód przez przepuszczenie piłki, bronic „każdy swego” albo grać systemem brazylijskim? O tym, a także wielu innych piłkarskich tajnikach, opowiada piękna książka z naszej kolekcji. Oto „Abc młodego piłkarza” z Biblioteki Szkolnego Klubu Sportowego, wydane przez Sport i Turystykę w 1980 roku.

abcpilkarza1

Autorem książki jest Jerzy Talaga, trener klasy mistrzowskiej, redaktor naczelny kwartalnika „Trener”, opiekun reprezentacji polski juniorów, wykładowca na kursach, nie tylko w Polsce, ale też NRD czy ZSRR. O wartości tej książki może świadczyć fakt, że doczekała się wznowienia kilka lat temu.

„ABC młodego piłkarza” podchodzi do zawodnika kompleksowo. Najpierw książka proponuje testy, dalej omawia nabór na piłkarza, wreszcie szkolenie, trening zarówno fizyczny jak i taktyczny. Do pomocy przygotowano wiele tabel. Chociażby taką:

abcpilkarza4

Zaczyna się jednak wspomnieniem sukcesu polskiej reprezentacji z Mistrzostw Świata w 1974 roku. O tej imprezie pisaliśmy już na naszym blogu TUTAJ.

We wstępie Jerzy Talaga oddał też głos trzem wybitnym osobistościom, by opowiedziały o sporcie i piłce nożnej. Są to Wacław Kuchar (reprezentował nasz kraj nie tylko w piłce nożnej, ale też hokeju i lekkoatletyce), trenerski geniusz Kazimierz Górski oraz sam Włodzimierz Lubański. Nie brakuje przy tym opowieści o historii futbolu.

abcpilkarza2

Dalej są już głównie piękne wykresy, tabelki, rysunki i ryciny z charakterystycznymi ludzikami. Momentami mogą przypominać genialne rysunki Jacka Gmocha.

abcpilkarza3

Rysunki są bardzo różnorodne, a wykonali je według projektu autora Małgorzata i Marek Wajzner.

abcpilkarza5

abcpilkarza6

Swoją drogą, chyba czas reaktywować legendarny telewizyjny program „Piłkarska kadra czeka”

 

Reklama
Otagowane , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: